AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

“TURİZM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANIYOR”

     

      

“TURİZM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANIYOR”

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, Afyonkarahisar’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen 41. Turizm Haftası kutlamaları Zafer Müzesi önünde saat 09:30’da Afyon Kocatepe Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi’nin ve Mehteran Takımının gösteriyle başlayıp, yine mehteran eşliğinde düzenlenen kortej yürüyüşü Taş Medrese’ye kadar devam etti.

Kortej yürüyüşü; protokol üyeleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü/Emir Murat Özdilek Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencileri, TÜRSAB Dumlupınar Bölgesel Yürütme Kurulu’na bağlı seyahat acentası, otel ile diğer turizm sektörünün temsilcileri ve halkımızın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Taş Medrese’de devam eden programa Valimiz Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İlçe Kaymakamları, İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Tanır, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, turizm sektörünün temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Valimiz Aziz Yıldırım ve protokol Taş Medresedeki program öncesi İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzde Zeynep GÜRMAN eğitmenliğinde düzenlenen “Resim Kursu” na katılan kursiyerlerin resim sergisi, Gülenay YALÇINKAYA’nın “Keçe Eserleri Sergisi” ve Emir Murat Özdilek Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları “Sebze Meyve Dekor Çalışmaları”ndan oluşan serginin açılışı yapılarak gezildi.

Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden programda açılış konuşması İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet TANIR tarafından yapıldı. Tanır, Afyonkarahisar'ın her geçen gün geliştiğini, dünden bugüne beş yıldızlı otellerin sayısının arttığını, bu anlamda Afyonkarahisar'ın farklı bir değer kazandığını söyledi. Afyonkarahisar'ın farkındalığını sağlamak amacıyla 15-22 Nisan 2017 tarihlerinde kutlanacak olan Turizm Haftasının ilimiz için hayırlı olması ve başarılı bir şekilde geçmesi temennisinde bulundu.

Hafta kutlamaları kapsamında konuşma yapan Valimiz Aziz YILDIRIM; “Bir Kültür ve Turizm şehri olan ilimizde Turizm Haftası’nı kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Turizm; bizlere farklı kültürleri, gelenekleri, değerleri görmeyi sağlayarak, dünya barışına katkı veren boyutuyla birbirimizi tanımayı sağlar. Afyonkarahisar, konumu ve yeraltında bulunan zengin kaynakları sayesinde bacasız sanayi olarak tabir edilen turizm sektöründen önemli ölçüde pay almaktadır. Kültürel varlıkları ve doğal güzellikleri ile kültür turizm alanında etkili bir konumda olan İlimiz açısından en önemli turizm değeri termal turizm ve buna bağlı olarak sağlık turizmidir. Kara, hava ve demiryolu ulaşım ağlarının oldukça elverişli olmasının yanında çok sayıda konaklama tesisi ve kür merkezinin varlığı, ilimizi bir anlamda ‘Termal Turizm Başkenti’ konumuna getirmiştir. Uygarlıkların uğrak yeri ve bir kültür mozaiği olan ilimiz mevcut doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle turizm alanında farklı ve haklı bir yere sahiptir. Valiliğimiz, İlimizin bu özelliklerini tüm dünyaya gerektiği gibi tanıtımı kapsamında turizmi çeşitlendirme amacıyla 12 aya yayarak Afyonkarahisar’ı dünya çapında bir marka haline getirmek üzere büyük bir duyarlılıkla çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkemizde Termal turizmin başkenti olarak önemli bir yere sahip olan ilimize gelen yerli ve yabancı konuklarımızın daha fazla konaklamaları için ziyaret edebilecekleri yerlerin sayılarının artırılmasının yanı sıra mevcut tesislerimizin de hali hazırdaki durumlarını daha üst seviyeye çıkarmaları gerekmektedir. Bu kapsamda başta Valiliğimiz olmak üzere Belediyemiz, Üniversitemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, turizm sektöründe faaliyet gösteren yatırımcılarımız üzerlerine düşen görevleri fazlasıyla yapma gayreti içerisindedirler. Bu vesileyle, ilimizin tanıtımına katkıda bulunan kamu ve özel sektör temsilcilerine gönülden teşekkür ediyorum. Turizm haftanızı kutluyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum. ”dedi.

Programın devamında Emir Murat Özdilek Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmenleri ve öğrencilerince hazırlanan oratoryo izleyicilere güzel anlar yaşattı. Aynı okul öğrencilerinden Pınar Kavak tarafından okunan ‘Memleketim’ isimli şiir izleyicilerden büyük alkış aldı.

Programın sonunda Turizm Haftası kutlamaları kapsamında “Objektifimden Afyonkarahisar ve Turizmi” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Valimiz Aziz YILDIRIM, Belediye Başkanımız Burhanettin ÇOBAN ve İl Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet TANIR tarafından verildi.

     
                                
 • turizm.JPG
     
 • tur.JPG
     
 • tu.JPG
     
 • 5.JPG
     
 • mehter.JPG
   
 • kortej.JPG
     
 • kortej-.JPG
     
 • kortej---.JPG
     
 • kortej----.JPG
   
   
 • ta.JPG
     
 • taş.JPG
     
 • med.JPG
     
 • medre.JPG
     
 • medres.JPG
     
 • medrese.JPG
     
 • taş medrese.JPG
      
 • IMG-20170419-WA0001.jpg
     
 • 20.JPG
   
 • 21.JPG
  
 • 22.JPG