AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR’DA 17. KLASİK MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR  

MEDENİYETİN KALBİ AFYONKARAHİSAR’DA

17. KLASİK MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Bu yıl 17.’si düzenlenecek Afyonkarahisar Klasik Müzik Festival’i, Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,  Afyonkarahisar Belediyesi, Yapı ve Kredi Bankası ve NG Afyon Termal Otel’in desteğiyle 02-12 Nisan 2018 tarihleri arasında; genç yetenekleri ve alanında değerli sanatçıları müzik tutkunlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. 10 gün boyunca sürecek olan festivalde, dünyaca ünlü sanatçılar, klasik müzik dehaları, edebiyat ve sanat dünyasının önemli isimlerinin yer alacağı etkinlikte, bu yılın sürpriz konuğu ise edebiyat dünyasının önde gelen ismi Ahmet ÜMİT, Balkan Naci İSLİMYELİ, Atilla DORSAY, Ahmet ÇAKIR,  Yalvaç URAL, Hasan UÇARSU,  Ali YILMAZ ve Nadir EDE olacak.

Bu yıl Afyonkarahisar-Prag arasındaki sanat birliğinin 13’üncü yılını kutlayan festival, İngiltere, Belgrad’a ve Fransa’dan da pek çok ünlü sanatçıyı konuk olarak ağırlayacak.  Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’ne konaklama desteğinin yanı sıra, festival kapsamındaki sergi ve konserlere de ev sahipliği yapacak olan NG Afyon, bölge turizmine ve tanıtılmasına değer katacak.

Programda neler var?

Hüseyin BAŞKADEM’in genel sanat yönetmenliğini üstlendiği Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, her sene olduğu gibi bu sene de dopdolu bir programla sanat severlerin karşısında... 2 Nisan Pazartesi, üflemeli çalgılarla perdeyi açan quartet Flautus Vocis’e, bir sonraki gün, geçtiğimiz sene de beğeniyle dinlenen ve “En İyi Çek Fagot Topluluğu” olarak adlandırılan Fagotik Quartet eşlik ediyor. Petra Milarova, Natasa Mitrovic gibi piyanonun yıldızları da festivalde sahne alacak diğer konuklar arasında yer alıyor. Ülkemizin ilk Otizm engeli ile dünyaya gelen öğretim görevlisi ve Piyanisti Buğra ÇANKIR da piyanonun başına geçiyor. 2010 yılında İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Naci Özgüç yönetiminde ilk konserini veren keman virtüözü Aslı Ayben ÖZDEMİR, piyanoda kendisine eşlik edecek annesi Zümrüt ALİEVA ile nefesleri kesen performanslarıyla izleyicileri büyülemeye hazırlanıyor. 

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamında, şehrin kültür ve sanat yaşamına ışık tutan söyleşiler de düzenlenecek. Yeni kitabı  Kırlangıç Çığlığı ile kısa bir aranın ardından okurlarıyla buluşan Ahmet ÜMİT festivalin öne çıkan konukları arasında. Nadir EDE’nin resim sergisi ise festival boyunca konuklara açık olacak.

 

17. AFYONKARAHİSAR KLASİK MÜZİK FESTİVALİ  KONSER PROGRAMI

Tarih            :                                    Saat:                           Yer:

02 Nisan 2018                                   21.00                           Millet Hamamı Konser Salonu (Açılış)

03 Nisan 2018                                   21.00                           Taşhan Avlu Konseri-Demirciler Çarşısı 

04-05-06-07 Nisan 2018                   21.00                           NG Afyon Oteli

08 Nisan 2018                                  15.30                           Sandıklı Termal Park Oteli

09-10  Nisan 2018                            21.00                           NG Afyon Oteli

12 Nisan 2018                                  21.00                           Taşhan Avlu Konseri-Demirciler Çarşısı 

02-12 Nisan 2018                               -------                         Sandıklı Termal Park Oteli (Fotoğraf Sergisi)

Konserler ücretsizdir.

 

                                                                                                       
2018 klasik afyon brosur.jpg