AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Turizm Haftası Vali Mustafa Tutulmaz’ın Katıldığı Kortej Yürüyüşü ile Başladı


Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası Afyonkarahisar’da da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
 
Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Mevlevihane Türbesi’nden, Taş Medrese’ye kadar yapılan kortej yürüyüşünün ardından kutlama programına geçildi.  İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır’ın konuşması sonrası Vali Mustafa Tutulmaz söz aldı.
 
Turizm artık ülkelerin olmazsa olmazlarındandır diyerek sözlerine başlayan Vali Mustafa Tutulmaz: “Geçmiş toplumlara baktığımızda sanayiden elde ettiklerinden daha fazlasını turizmden elde ettiğini görmekteyiz. Neredeyse sanayi kadar turizmden gelir elde ediliyor. Artık turizm bir toplumun refahının artırılmasında belki de en kolay sektör. İlimiz açısından baktığımızda da turizminin her türlü alanının burada olduğunu görüyoruz. İlimizi tanıtırken termalin, mermerin, lezzetin ve tarihin merkeziyiz diyoruz. Termal, lezzet ve tarih turizmin en önemli ayaklarından 3'ün oluşturuyor. Bunun dışında doğa turizmi açısından birçok kaynağımız var. Spor turizmi açısından önemli değerlerimiz var. Fuarlar, kongreler ve benzeri özellikleri nedeniyle de yine turizm açısından ilimizin önemli değerleri var. Ancak bu değerlerimizi 900 bin civarında kayıtlı turist ziyaret etmiş. Bu potansiyelimiz açısından baktığımızda aslında çok az bir rakamdır. Bu rakam sadece kayıtlı olarak bize ulaştı. Kayıt dışı ilimizi ziyaret edenler bu rakamı arttırmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Afyonkarahisar’a Gidilmesi Gerek Algısını Oluşturmalıyız
Öncelikle şehrin tanıtılarak ziyaretçilerin ilimizde daha fazla tutulmasının gerektiğine dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “İlk hedefimiz termalimizi daha fazla tanıtarak ilimize daha fazla gelir getirici olarak kullanılmasını sağlamaktır. Bunu yapmanın yolu da tanınmaktan geçiyor. Olduğunuz nedir bu önemli ama en önemlisi olduğunuzla ilgili algıdır. Algımızı her geçen gün arttırmamız gerekiyor. Yani Afyonkarahisar denilince turizm en önemli sektördür, tarihi vardır, kültürü vardır, doğası vardır, sporu vardır, açıkçası turizm için her şey vardır. Afyonkarahisar’a gidilmesi gerekir diye insanların beyinlerine bu algıyı yerleştirmeniz gerekiyor” diye konuştu.
 
Afyonkarahisar’ı Daha Fazla Gündemde Tutmalıyız
Bu algının sadece bir etkinlikle oluşturulamayacağının altını çizen Vali Mustafa Tutulmaz şöyle devam etti: “İlimizde birçok önemli organizasyona imza atmamız gerekmektedir. Damlaya damlaya bardağı doldurmamız lazım. Bizler şimdi bunu yapıyoruz. Bütün kamu kurum ve kuruluşları el birliği içerisinde belediyelerimiz, otellerimiz, STK’larımız ve odalarımız olmak üzere herkes işin bir ucundan tutuyor. Bununla festivaller ve fuarlar yaparak Afyonkarahisar’ı kamuoyunda daha fazla gündemde tutmaya çalışıyoruz.”
 
Afyonkarahisar’a Gitmemek Eksikliktir Dedirtmeliyiz
Uzun vadede Türkiye'de herkes  “Afyonkarahisar'a gitmem gerekir” diyecek açıklaması yapan Vali Mustafa Tutulmaz: “Yurt dışından gazeteciler, iş adamları getiriyoruz ilimizi onlara gezdiriyoruz, burayı tanıtıyoruz.  Yani kısacası her etkinliği kamuoyuyla paylaşarak daha fazla Afyonkarahisar’ı gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların kısa vade de verim vereceğini düşünüyorum, ama uzun vade de göreceksiniz. Türkiye'de herkes  “Afyonkarahisar'a gitmem gerekir” diyecek. Bunu bir yıl sonra olur, daha uzun bir sürede olur hep birlikte göreceğiz.  Artık Afyonkarahisar’a gitmemenin bir eksiklik olduğunu insanların beyinlerine nakşedeceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız. Bu valilik, ya da herhangi bir otelin yapacağı bir iş değildir. Hep beraber el ele verip bu işi başaracağız” dedi.
 
Önümüzdeki Süreçte Afyonkarahisar Daha İyi Konuma Gelecek
Konuşmasının sonunda Afyonkarahisar’ın çok iyi bir konuma geleceğine inandığını belirten Vali Mustafa Tutulmaz: “Şuana kadar da iyi gidiyoruz. Her türlü fuara katılıyoruz, her türlü etkinliği kamuoyuyla, basınla iyi paylaşıyoruz.  İyi duyuruyoruz. Bu daha da artacak, bunu elde etmemiz lazım. Artık gelişmiş toplumların öne çıkan faktörü turizmdir. Biz iyi tanıttığımız zaman, kamuoyunda Afyonkarahisar’ın ismi çok fazla geçtiği zaman, normal yatırıma gelecek olan kişiler de ilimize rahat gelecektir. Sektörler birbirlerini etkileyecektir. Ben bu yönde hızla ilerlediğimizi düşünüyorum. Önümüzdeki 3-5 yıllık süreç içerisinde çok iyi bir yere geleceğimizi düşünüyorum. İnşallah bu yıl umduğumuzdan daha fazla sayıda turist ağırlayarak ilimizin ekonomisine katkı sağlamış oluruz” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri müzik dinletisini sundu. Turizm Haftası dolayısıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Afyonkarahisar İnanç Turizmi konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer protokol üyelerince verildi. Programda ayrıca Emir Murat Özdilek Turizm Otelcilik Meslek Lisesi öğrencileri sebze meyve dekor çalışması ile origami çalışması yaptı.  
 
GASTRO Afyon’a Tüm Halkımızın Davet Ediyoruz
Program sonrası Vali Tutulmaz basın mensuplarının hafta içerisinde yapılacak etkinliklere dair sorularını yanıtladı. Çarşamba günü kapılarını açacak GASTRO Afyon 1. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali hakkında konuşan Vali Mustafa Tutulmaz : “Türkiye Aşçılar Federasyonu ile ilimizdeki Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği ve Belediyemizin desteğiyle AKÜ’nün ev sahipliğinde bir festival yapacağız. Burada çok değişik etkinlikler olacak. Bütün halkımızı GASTRO Afyon 1. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali’ne bekliyoruz. Hem yöresel ürünlerin, hem de farklı lezzetlerin tadılacağı bir festival olacak” dedi.
 
Halk Sahip Çıkarsa Etkinlikler Devam Eder
Kitap Fuarı etkinliği hakkında da bilgiler veren Vali Mustafa Tutulmaz: “Bir diğer etkinliğimiz Kitap Fuarı etkinliğidir. 20-29 Nisan tarihleri arasında 9 gün süreyle devam edecek. Bu fuara da halkımızı davet ediyoruz. Halkımız 100’e yakın yayınevini, 60’a yakında yazarı burada yakından görme fırsatı bulacaktır. Hem ilimizin kültürel değerlerinin artırılması açısından, hem de öğrencilerimizin ve halkımızın kitapla buluşması açısından çok önemli bir etkinliktir. Halkımızı her iki etkinliğe de davet ediyoruz. Bu tür etkinliklere halkımız gelerek destek verirse, bu etkinliğin bir parçası olursa bu tür etkinlikler önümüzdeki yıllarda da devam eder” diye konuştu.
 
 
  • turizm haftası.jpg
  
  • turizm2.jpg
  
  • turizm4.jpg
  
  • turizm7.jpg
  
  • turizm 8.jpg