AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜR V. MEHMET TANIR’IN MÜZELER GÜNÜ KONUŞMASI


İL MÜDÜR V. MEHMET TANIR’IN MÜZELER GÜNÜ KONUŞMASI

Kültüre önem veren ülkeler gelişmiş ülkelerdir. Gelişmiş ülkeler kültüre önem verir. Çünkü ülkenin kalkınması için ekonomik sosyal kalkınmanın yanında mutlaka “kültürel kalkınmanın” da eş zamanlı gerçekleştirilmesi gerekir.

Türkiye’nin Dünyanın gelişmiş 10 ülkesi arasına girme hedefi vardır. Türkiye’nin  2023, 2050, 2071 hedefleri vardır. Bu hedefler arasında kültürel kalkınmada söz konusudur.

Ülkemizde Bakanlığımıza bağlı 197 müze mevcuttur. Afyonkarahisar Müzesi’nde 48.708 adet eser yer almaktadır. Yeni müzeyi bitirdiğimizde modern teşhir teknikleri ile bölgenin göz bebeği olacağına inancımız tamdır. İlimizde 21 turizm işletme belgeli olarak toplam 172 turizm işletmesi, 26.289’a ulaşan yatak kapasitesi 1 milyona ulaşan turist kapasitesine sahip ilimiz yeni müzenin kazandırılması ile turistin ilgisi daha da arttıracaktır.

Yeni müzemizin fiziki gerçekleşmesi %65’e ulaşmıştır. Arkeoloji Müzesi, Müzik Müzesi, Yumurta ve Sanatları Müzesi, İstiklal Tanıtım Merkezi, Zafer Müzesi ve Çeşmeli Konak ile ilimizde müzecililik alanında odaklanma gerçekleşecektir. Zaten Milli mücadelenin yapıldığı topraklar olarak, Frig Vadileri, Kale çevresindeki sivil mimariler, Osmanlı ve Selçuklu hamam, kervansaray, cami gibi seçkin  eserleriyle  Afyonkarahisar kendisi bir “açık hava müzesidir.”

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilimizin zengin kültür birikimlerimizin korunması önem arz etmektedir. Kültür varlığımızı koruma sadece devlet kurumları ile değil, Afyonkarahisarlı tarih bilincine sahip hemşerilerimizle sağlanabileceğimize inancımız tamdır. “Müzeler Günü” ile başlatacağımız “İnsanlığın Ortak Mirası Kültür Varlıklarını Koruma Projesi “ “vatandaş odaklı koruma bilincini geliştirme” açısından Türkiye’de önemli olan bir projedir. Bizim için son derece önemli olan “İnsanlığın Ortak Mirası Kültür Varlıklarını Koruma projesi” ilimize hayırlı olsun.

Sevgili öğrenciler müze müdürü, arkeolog sanat tarihçisi gördünüz mü? Sizlerin bu alanı meslek olarak seçmesini öneriyorum. Onlarla tanışın müzemizi ziyaret edin. Müzelerimize 18 yaşına kadar ücret almıyoruz. Çok değerli konuklarım küçükler 20, büyükler de 50 Türk Lirası ödeyerek “Müze Kartı” temin edebilir yıl boyunca tüm müzelerimizden yararlanabilirsiniz.

Eğitim sistemimizde arkeolog sanat tarihçisi yetiştiren üniversitelerimize de seslenmek istiyorum. Üniversitelerimiz “İnsanlık tarihi dersi” koysunlar. Osmanlı ve Selçuklu arkeolojisi dersi koysunlar. Bilimsel verilerle donanmış insanlığın birikimine sahip çıkarken elde ettiği “bilimsel verileri” “vahyin engin derinliği” ile buluşturan uzmanlarımız yetişsin.

Başta Müze Müdürümüz  Mevlüt ÜYÜMEZ olmak üzere, Müze çalışanlarına, Müdürlüğümüz personeline, Jandarma ve Emniyet güvenlik görevlilerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor, “18 Mayıs Müzeler Gününe” katılarak bizi onurlandırdığınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum..

  • DSC_0110.JPG
     
  • DSC_0123.JPG
     
  • IMG-20180521-WA0004.jpg
     
  • IMG-20180521-WA0005.jpg
     
  • IMG-20180521-WA0010.jpg
    
  • IMG-20180521-WA0011.jpg
     
  • IMG-20180521-WA0012.jpg