AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

1. AFYONKARAHİSAR KALE YARIŞI YAPILDI

Şehir merkezine girdiğinizde tüm görkemiyle sizleri karşılayan tarihi Afyonkarahisar Kalesi Türkiye’de ilk olan 1. Afyonkarahisar Kale Yarışı’na ev sahipliği yaptı.
 
Türkülere, efsanelere konu olan tarihi ve doğal güzelliği ile ilimizin turizm değerlerinden birisi Afyonkarahisar Kalesi’ne koşarak çıkma yarışması Valilik Önünden start aldı ve Kale zirvesinde son buldu.
 
Yarışın startını Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Emniyet Müdür Vekili Gürsel Yıldız birlikte verdi.
 
Kale’yi Daha İyi Tanıtmayı Amaçladık
 
Yarışın başlangıcı öncesi konuşan Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Kalesi’nin tanıtımı için yarışmanın düzenlendiğine dikkat çekerek: “İlimiz artık her türlü spora ev sahipliği yapıyor. Sporun merkezi haline geldik. Sadece belli sporların dışında farklı etkinliklerle de ilimizi sizlere tanıtıyoruz. Bugün Kale Yarışı için sizleri misafir ediyoruz. Kale, Afyonkarahisar’ın en önemli değerlerinden birisidir. Kalemiz benzeri olmayan eşsiz güzellikleriyle şehrimizin merkezinde olması itibariyle de turizm değerini her geçen gün artıran bir konumda. Bu kaleyi daha iyi tanıtabilmek adına bugün böyle bir yarışmayı organize ettik. Katıldığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yarışmada hepinize başarılar diliyorum. Bu yıl 95 katılımcımız var. Gelecek yıl 200 kişiyle yarışmayı daha cazip hale getiririz diye düşünüyorum. Hepinize tekrar başarılar diliyorum” dedi.
 
Vali Mustafa Tutulmaz’ın start vermesiyle yarışmacılar Afyonkarahisar Kalesi’ne doğru koşuya başladı. 226 metre yükseklikteki Kale'ye koşarak çıkan yarışmacılar, ödüllerini de Kale zirvesinde aldı. 


     KALE YARIŞI START.jpg      

KALE TIRMANIŞI1.jpg