AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR’IN YÜZEY ARAŞTIRMALARI YAPILACAK

                                                                                           
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde alınan bilgiye göre Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü onaylı İl Müdürlüğünün uzmanlarının da katılacağı Prof. Dr. Özdemir KOÇAK (Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü) başkanlığında arkeolog, eski çağ tarihçisi, harita teknikeri, sanat tarihçisi vb. oluşan 16 kişilik bir ekiple ‘yüzey araştırması ‘yapılacak.

03.09.2018 ile 16.09.2018 tarihleri arasında Afyonkarahisar’ın ilçelerinde yapılacak yüzey araştırması  “Neolitik Çağdan Tunç Çağı sonuna kadar olan dönemlere ait yerleşim yerlerinin arkeolojik, tarihi ve ekonomik durumu “ kapsayacak.

İl Müdür Vekili Mehmet TANIR  “Yüzey araştırmaları ilimizin tarihi, özellikle Neolitik Çağdan Tunç Çağı sonuna kadar arkeolojik haritasının çıkarılması, bütünün görülmesi ve  yeni keşifle yeni tarihi bulgulara ulaşma açısından son derece önemlidir. Bu nedenle yüzey araştırmalarını önemsiyoruz. İlimizin tarihine ışık tutacak yüzey araştırmasının hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.


Screenshot_2018-08-29-16-13-08.png