AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TARİHİ ESERLERE YAZILAN YAZILAR İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

        İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet TANIR “Gençlerimizin koruma bilincinden yoksun olarak insanlığın ortak mirası kültür varlıklarına yazı yazarak çirkin görüntülerin ortaya çıkmasına neden olduklarını ve tahrip ettiklerini görmekteyiz. Bu yazılar normal yöntemlerle silinemiyor. Bunun için Bakanlığımız, Ankara Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuarı Müdürlüğü uzman restoratörlerini İlimize davet ederek yerinde inceleme yaptık. 19.05.2019 tarihinde yaptığımız inceleme neticesinde uzman raporları geldi. Maliyet hesaplamaları sonrasında restorasyon, konservasyon ve yazı silme işlemlerini başlatacağız” dedi.

            İl Müdürü TANIR gençlere seslenerek “Gençler tüm tarihi eserler sizin, bizim ve insanlığın ortak mirası. Bu önemli eserlere zarar vermekten kaçınalım. Lütfen aşkınızı tarihi eserlere değil kalbinize yazınız”  dedi.

         19.05.2019 tarihinde restoratör ve kimya mühendisleri ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanlarından oluşan bir ekiple Seydiler Kırkinlerde, Ayazini Köyünde, Göynüş Vadisi’nde, Frigya Vadisi’nde ve Afyonkarahisar Kalesi’nde inceleme yaparak yazıların silinmesi yok edilmesi için gerekli çalışmaların devam ettiğini belirtti.  

                                                                                                                                                                         

  • DSC_4207.JPG
     
  • DSC_4284.JPG
    
  • DSC_4294.JPG