AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tabiat Parkları


26 Ağustos Tabiat Parkı

Afyonkarahisar ili, Sinanpaşa ilçesi sınırları dahilinde yer almakta olup; sahanın toplam alanı 64.83 ha’dır. 26 Ağustos Tabiat Parkı Afyonkarahisar–İzmir-Antalya yol kavşağında  ve Afyonkarahisar’a 16 km mesafede yer almaktadır. Flora ve fauna, Kültürel, Arkeolojik ve Tarihi Değerler (Sahanın doğusundaki Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı ), Peyzaj Kaynak Değerleri (Bir çok flora ve fauna elemanına yaşama ortamı oluşturan Akören Gölü  ) açısından zengin bir tabiat parçasıdır.

Uzun Devreli Gelişme Planı çerçevesinde 26 Ağustos Tabiat Parkı’nda ;1 adet Gözlem Kulesi, 3 adet Giriş ve Kontrol Binası,5 adet WC, 4 adet Otopark,1 adet Çocuk Oyun Alanı,1 adet Kır Lokantası , 6 adet Tenis Kortu, 2 adet Halı Saha, 3 adet Tribün, 1 adet Sporcu Soyunma Kabini, 1 adet Midilli At Barınağı( altı ünitelik), 1 adet Mescit,1 adet Şelale, İstiklal Tanıtım Merkezi, Hizmet binaları, 1 adet Büfe, Piknik üniteleri, göl etrafında Yürüyüş Yolları,1 adet İskele yaptırılmıştır. 

  • 26 Ağustos TP 5.JPG
     
  • 26 Ağustos TP (2).jpg
     
  • 26 Ağustos TP (1).jpg

Akdağ Tabiat Parkı

Afyonkarahisar İli Sandıklı ilçesi ve Denizli İli Çivril ilçesi sınırlarında olan Akdağ Tabiat parkı 29.06.2000  tarihinde ilan edilmiş olup alanı 14692 ha. dır. Bu alanın 5463 ha lık kısmı Afyonkarahisar Sandıklı ilçesi sınırlarında olup; 9229 ha lık kısmı Denizli ili Çivril ilçesi sınırlarında kalmaktadır. Akdağ Tabiat Parkı; Afyonkarahisar-Antalya yolu güzergahın da Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesi sınırları içerisinde bulunur ve Afyonkarahisar’a 92 km uzaklıktadır.

Alanın en önemli kaynak değeri faunası olup, sahada başta geyik olmak üzere nesli tükenmekte tehlike altında olan sakallı akbaba ve kızıl akbaba ile birçok yaban hayvanı türleri bulunmaktadır.

Sahanın ayrıca kültürel ve estetik (kanyon, mağara vs.) kaynak değerleri de mevcuttur. Akdağ ve çevresi bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinleme ve eğlenmesine uygun bir tabiat parçasıdır. Saha kanyon, dağ, vadi manzara açılımı, bitki örtüsü, yaban hayatı gibi doğal, kültürel ve tarihi kaynak değerlerine sahip olup Afyonkarahisar ili için ender bir doğa harikasıdır.

Alanda Tokalı Kanyonu mevcuttur. Kanyon gezisinde çam ağaçlarıyla kaplı ormanların muhteşem görüntüsünü, kanyon geçişlerinde sularla kaplı göletçiklerde balıkları, orman içinde kızıl geyikleri, akbabaları, Kocayayla’ da yılkı atlarının ve diğer yabani hayvanları görmek mümkündür.

Akdağ Tabiat Parkı her yıl yaz aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Akdağ Tabiat Parkı Kocayayla mevkiinde 10 adet Kır Evi halkın hizmetine açılmıştır..Ayrıca alana idari ziyaretçi tanıtım merkezi ve alanda  bulunan kır evlerinin elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere Güneş Enerji Sistemi (GES) kurulmuştur. Akdağ Tabiat Parkına 1 adet Kır Lokantası , 1 adet Mescit, çocuk oyun alanları yapılmış olup,ayrıca DSİ projeleri kapsamında 1 adet gölet yapılmıştır.

  • Akdağ TP1.JPG
     
  • akdağ gölet.PNG
     
  • Akdağ TP3.jpg
     
  • akdağ TP .PNG
          

Frig Vadisi Tabiat Parkı

Afyonkarahisar ili, İhsaniye ilçesi sınırları dahilinde yer almakta olup; sahanın toplam alanı 54,756 ha’dır. Saha M.Ö.1.Bin yıl içinde Friglerin yaşadığı, kültürlerinin olduğu bir alan ve günden bu yana Frigya bölgesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Roma ve Bizans dönemlerine ait kaya yerleşimleri, mezar odaları ve kilise yer almaktadır. Döğer Kasabası Frigler döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Aslankaya, Kapıkaya I ve II, Tanrıça Kübele adına yapılmış açık hava tapınağı özelliğinde M.Ö.7. yüzyılda yapılmış Kaya anıtları ile Asar ve Eski Döğer’de Frig yerleşim yerleri vardır.Sıcak  sulardan dolayı FrigyaSalutaris (Şifalı Frigya) olarak adlandırılmaktadır. Roma ve Bizans dönemine ait Kaya yerleşim ve mezar odaları ile kiliseler çevrede oldukça çok görülmektedir. Suluin, Memeç, Alaca Asma,Urumkuş I ve II,Nallıhan ve Kırkmerdiven Kayalıkları belli başlı olanlarıdır. Şu anda yerleşimler ağıl yeri ve yayla barınağı olarak kullanılmakta olup, Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararlarıyla belirlenmiş Arkeolojik, Doğal ve Arkeolojik Doğal Sit Alanı olarak koruma statüleri bulunmaktadır.

  • Frig Vadisi TP.JPG

Alanda tarihi ve turistik zenginliklerin yanı sıra, yörenin geleneksel yaşamının tanıtılması amacıyla çeşitli turizm şenlikleri düzenlenmektedir. Alandaki tabii varlıklar (peri bacaları, orman, göl vs.) ile kültürel varlıklar (kaya yerleşimler, kaya anıtları, tapınaklar, mezarlar vs.) yerli ve yabancı turistler tarafından gezilip görülebilecek yerlerdir.

Dandindere Tabiatı Koruma Alanı

Afyonkarahisar İli, Emirdağ ilçesine 30 km. uzaklıkta ilçenin güney doğusunda olup, yaklaşık 1.500 rakımlı sırt boyunca ve aşağıda dereyi takiben 260 Ha. bir alanı kaplamaktadır.Alanda doğal olarak yetişmiş Toros Sediri bulunmaktadır. Genel olarak yurdumuzun güney ve güneybatısında yayılış gösteren Toros Sedirinin (Cedruslibani) iç batı Anadolu’da stepe geçiş zonunun en kuzey iç sınırında tespit olunması ve bu yörede izole olmuş son yaşam birliğini oluşturması sebebi ile tescil edilmiştir. Toros sedirinin yanında endemik olarak boylu ardıç, kokar ardıç, katran ardıcı, saçlı meşe, birçok ağaccık ve çalı türleri de bulunmaktadır.  Ayrıca sahada bir çok yaban hayvanı türlerine de rastlanmakta olup, her sene çıkan Merkez Av Komisyonu kararlarında avlanmanın tamamen yasaklandığı sahalardandır. Arazi üzerinde hiçbir kullanım amacı olmayıp, sadece bilim ve eğitim amaçlarıyla kullanılabilir. Kaynak değerlerinin işletilmesi yasaktır. Mülkiyetin tamamı  Devlet Ormanıdır.

  • Dandindere TKA (2).jpg
     
  • Dandindere TKA.jpg