AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR’DA "TÜRK MASAL KÜLLİYATI" ARAŞTIRMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ


AFYONKARAHİSAR’DA TÜRK MASAL KÜLLİYATI ARAŞTIRMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

         İl Müdürü Mehmet TANIR: “ Halk Kültürü araştırmaları ülkemizin özellikle yazılı olmayan kültürünün derlenmesi, kayıt altına alınması açısından son derece önemlidir. Bakanlığımız Folklar Araştırmacıları tarafından “Türk Masalları Külliyatı” oluşturma çalışmalarının İlimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Halk Kültürümüzün önemli konularından olan ve sözlü anlatım yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze ulaşan masalların derlenmesi ve masal geleneğinin yaşatılarak çocuklarla buluşturulması amacıyla “Türk Masal Külliyatı” hazırlıklarının Afyonkarahisar programı gerçekleştirildi.

         Bakanlığımız Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü koordinasyonunda “Türk Masal Külliyatı” hazırlıkları kapsamında; İlimizde 17-18-19 Temmuz 2019 tarihleri arasında Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Hülya KÖKTEN ve Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı Rıdvan KAYHAN tarafından gerçekleştirilen masal derlemesi alan araştırmasında toplam 16 (On altı)  adet masal Emirdağ, İhsaniye ve Şuhut ilçelerinden derlenmiştir. Bu çalışmalarda araştırma ekibine Müdürlüğümüz tarafından ulaşım hizmetleri ve organizasyonda katkılarda bulunulmuştur. Ayrıca Emirdağ ilçesinde Avukat Ahmet ŞAHBAZ; İhsaniye ilçesinde Öğretmen Sadullah AVCI ve Öğretmen Serdar ÜSTÜNDAĞ ile Alan Kılavuzu Tanju TETİK ve Şuhut ilçesinde Öğretmen Fatih KUZU’nun kaynak kişilere ulaşılmasında gönüllü katkıları olmuştur.