AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ATA SPORLARINDAN RAHVAN AT YARIŞLARI İLGİ GÖRÜYOR

ATA SPORLARINDAN RAHVAN AT YARIŞLARI İLGİ GÖRÜYOR

Rahvan yarışında heyecan Başmakçı’ da;

Türkiye’nin yumurta borsasını belirleyen ve flamingoların yaşam alanına ev sahipliği yapan Başmakçı’ da bu kez atlar yarıştı.

Başmakçı Kaymakamlığı, Başmakçı Belediyesi ve Afyonkarahisar Rahvan At Yarışları Federasyonu işbirliği ile düzenlenen geleneksel rahvan at yarışları, Başmakçı Devlet Bahçeli Parkında 28 Temmuz 2019 Pazar günü gerçekleştirildi. Yarışmaya ilimizden ve çevre illerden olmak üzere toplam 90 rahvan atı katıldı. 75 tanesinin yarıştığı organizasyonda baş kategoride birinciliği Ayvaz ÇAMDEVİREN ve Ekrem AKINCI paylaşırken, Başaltı kategorisinde birinciliği ise İbrahim AKINCI aldı. Yarışlarda düzenlenen bir diğer kategori olan Büyük Orta yarışının birincisi Adem USLU, Küçük Orta yarışı kategorisi birincisi de Yunus ARSLAN oldu. Ayrıca 10 ayrı alanda koşu gerçekleştirilirken toplam da 20 bin TL para ve 30 adet derecelerine göre kupa takdimi yapıldı.

Birinciden anlamlı hareket…

Usta at binicilerin ve güçlü atların yarıştığı Baş kategori koşusunda birinciliği paylaşan Aydın yöresinden yarışlara katılan Ayvaz ÇAMDEVİREN; bu yarışın bir spor olduğunu sporunda dostluk çerçevesinde daha anlamlı olduğunu belirterek yarışı beraber birinci olarak bitiren Ekrem AKINCI’ya birincilik kupasını takdim ederek yaptığı jestle yarışı izleyenlerin takdirini kazandı.

Başmakçı Belediye Başkanı Ayhan GÖNÜLLÜ, geleneksel hale gelen rahvan at yarışlarının değerinin arttırılması ve daha geniş kitlelere ulaşması amacıyla etkinliği gerçekleştirdiklerini, at yarışları geleneğinin yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini ve Başmakçı halkının da yoğun ilgi ve katılım gösterdiğini söyledi. Başkan Gönüllü, katılımlarından dolayı Başmakçı halkına teşekkür etti.

Etkinliğe katılan Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet TANIR ise; “ Son yıllarda spor turizmine ve ata sporlarına ilginin giderek arttığını, kişilerin spor faaliyetlerine katılmak ve desteklemek amacıyla etkinliklere katıldığını belirtti. İlimizde turizmi çeşitlendirme kapsamında alternatif turizm olarak görülen spor turizminin başında gelen Rahvan At Yarışlarının, Başmakçı ilçemizin tanıtılması açısından son derece önemli olduğu vurgusunu yapan Tanır, bu gibi faaliyetlerin destekçisi ve takipçisi olacağını söyleyerek etkinlikte emeği geçen Başmakçı İlçe Kaymakamı Halil YAZICI, Belediye Başkanı Ayhan GÖNÜLLÜ, Federasyon Başkanı Veysel KÖKHASAN’ a teşekkür ederiz “ dedi.

                                                                                                 

  • WhatsApp Image 2019-07-29 at 16.21.04.jpeg
    
  • WhatsApp Image 2019-07-29 at 16.21.03.jpeg
    
  • 24a70b1d-86fc-43b0-a45f-bd6c1496dedd.JPG
    
  • 756910c7-3967-4f65-b22e-b484de46eefd.JPG