AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AŞK (AHMET ŞEMSEDDİN KARAHİSÂRÎ) KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİNE HAZIR MISINIZ?

Afyonkarahisar Valiliği himayelerinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde AŞK Kültür ve Sanat Günleri’ne hazırlanıyor.
 
AŞK KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİNE HAZIR MISINIZ?

AŞK KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİNE HAZIR MISINIZ? 
Etiketler: AŞK KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİNE HAZIR MISINIZ?

Temada yer alan AŞK; Ahmet Şemseddin Karahisari’ yi temsil ediyor. Ahmed Şemseddin Karahisârî; 875 (1470) yılından önce Afyonkarahisar'da doğdu. Kanûnî Sultan Süleyman zamanından günümüze ulaşan Muharrem, Safer ve Rebîülevvel 952 (1545) tarihli saray ehl-i hiref maaş defterinden, Karahisârî'nin kâtipler bölüğü içinde altıncı sırada 14 akçe yevmiye ile görev yaptığı ve saray ehl-i hiref cemaati içinde yer aldığı anlaşılmaktadır.  Doksan yaşlarında vefat eden Karahisârî, Cemâleddin İshak Karamânî'nin Sütlüce'deki tekkesinin hazîresine defnedildi. Mezarının kitâbe yazısı sağlığında kendisi, ölüm tarihi ise evlâtlığı Hasan Çelebi tarafından yazılmıştır. Kabrinin yeri bugün bilinmemektedir.

Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “AŞK (Ahmet Şemseddin Karahisârî) Kültür ve Sanat Günleri”  8000 yıllık tarihinin zenginliğiyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Afyonkarahisar’ın folklorik özelliklerini ön plana çıkarmayı amaçlıyor.

Geleneksel el sanatlarını yaşatmak ve kentin kültür-sanat potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla ilk kez gerçekleştirilecek “AŞK (Ahmet Şemseddin Karahisari) Kültür ve Sanat Günleri”  10-13 Ekim tarihleri arasında Afyonkarahisar’da düzenlenecek. 4 gün boyunca şehrimiz çeşitli sanatsal etkinliklerine sahne olacak.

Ekim-Kasım-Aralık aylarında yapılacak olan kültür ve sanat günleri ;  10-13 Ekim’de Afyonkarahisar 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali,  Zafer Meydanı’nda el sanatları ustalarının sunumları, atölye çalışmaları, geleneksel sporlar, konserler, hat çalışmaları, filmler, sergiler, ürünlerin tanıtımı, şiir şöleni, halk oyunları, orta oyunu, konferans, tiyatro ve söyleşiler yer alacak.

Üç ay boyunca devam edecek ikinci kısımda ise “Kazılar ve Yüzey Araştırmaları Paneli” , Uluslar arası Ebru Festivali, Selman-ı Farisi Paneli, Kültürümüzde Çocuk Yetiştirme Konferansı, yapılacak.

İkinci kısımda ayrıca duvar yazıları, sanat sokağı çalışmaları, kadınlara yönelik farkındalık çalışmaları, tiyatro oyunu ve film gösterimleri ile konserlerinden yer aldığı bir program olacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başkanlığında; Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, 17 İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Sivil Toplum Kuruluşları ve Zanaatkârlarımızın paydaşlarımızla toplantıları devam ediyor.

  • PHOTO-2019-09-20-09-45-56_2.jpg
     
  • PHOTO-2019-09-20-09-45-56.jpg
     
  • PHOTO-2019-09-20-12-12-55_1.jpg
    
  • PHOTO-2019-09-20-12-12-55.jpg
     
  • PHOTO-2019-09-20-12-12-57_1.jpg