AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSARDA BÜYÜK KÜLTÜR ORGANİZASYONU “AŞK”


AFYONKARAHİSARDA BÜYÜK KÜLTÜR ORGANİZASYONU “AŞK”

Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı işbirliğinde, 17 ilçenin büyük bir kültür ve sanat organizasyonunu gerçekleştiriliyor. Kültür ve Sanat Günleri adını 1468-1556 yılları arasında yaşamış Şems-ül hat (hattın güneşi) Ahmet Şemseddin Karahisari’ye atfen sanatkar (hat sanatçısı) mütefekkir ve gönül insanı Ahmet Şemseddin Karahisari’den alıyor.

Ekim-Kasım-Aralık Kültür Ve Sanatla Dolacak

Ahmet Şemsettin Karahisari AŞK Kültür ve Sanat Günleri; Ekim-Kasım-Aralık aylarında yoğun bir kültür-sanat faaliyeti içeriyor.

Kültür Sanat Günlerinin başlıca programında:

-Afyonkarahisar 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali
-Kültürümüzde Çocuk Eğitimi
-Bu Çiçekler Bizim (Müzik ve Şiir Gecesi)
-Uluslararası 1. Atabek Ebru Festivali
-Kocatepe ve Milli Mücadele (Roman Yarışması)
-Gelenekten Geleceğe El Sanatları Sergisi
-Selman-ı Farisi ve Amorium Paneli
-Duvar Resimleri Uygulamaları
-Kazı, Yüzey Araştırmaları ve Yapı Biyolojisi Paneli
-Devlet Konservatuarı Halk Müziği Konseri
-Ruhun Dansı
-Çeşitli İlçe Etkinlikleri

  yer alacak.

İlk Etkinlik Afyonkarahisar 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali

10-13 Ekim’de AŞK Kültür ve Sanat Günleri kapsamında Afyonkarahisar 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali gerçekleştirilecek. Afyonkarahisar Valiliği il Kültür ve Turizm Müdürlüğü Afyonkarahisar Belediyesi işbirliğinde 17 ilçenin katılacağı festival; Zafer Meydanında gerçekleştirilecek. İl dışından 30, İlimizden 30’a yakın zanaatkârların da katılması beklenen festivalde Afyonkarahisarlı zanaatkâr ve sanatçılar da yer alacak.

Akşamları; Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarının konserleri, yerel mahalli sanatçıların konserleri, defileler, söyleşiler, konferanslar ve atölye çalışmaları festivale renk katacak.

İl Müdürü Mehmet TANIR:

“AŞK Kültür ve Sanat Günleri İlimize önemli bir kültür-sanat organizasyonu kazandırmış olacağız. Halkımızı sanat ve zanaatkârlar ile buluştururken, gençlerimizin de kendi kültürel birikiminin farkına varmasına yardımcı olacağız. İllerde geleneksel el sanatları festivalleri yer yer yapılıyor. Ancak bir ilin bütününü kapsayan bir organizasyon olarak sanırım ilklerden olacak.

Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı işbirliğinde Sayın Valimiz Mustafa TUTULMAZ’ın himayelerinde gerçekleştireceğimiz kültür ve sanat organizasyonunda milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız Mehmet ZEYBEK, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sinanpaşa, Sultandağı, Şuhut Kaymakamlıkları ve Belediye Başkanlıkları, İl Özel İdaresi, Tarım ve Orman Bakanlığı V. Bölge Müdürlüğü, İl Müftülüğü, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Mahalle Muhtarları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Zanaatkârların desteklerini alıyoruz.” dedi.

 

  • AŞK KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ- AFİŞ.jpg
                             
  • 1. ALTINELLER GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ AFİŞ.jpg