AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AŞK KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ KAPSAMINDA AFYONKARAHİSAR 1. ALTINELLER GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ’NDE “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE NALBANTLIK” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

AŞK KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ KAPSAMINDA AFYONKARAHİSAR 1. ALTINELLER GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ’NDE “GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE NALBANTLIK” TEMALI FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

AŞK Kültür ve Sanat Günleri Kapsamında Afyonkarahisar 1. Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali’nde Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından yürütülen “Kaybolan Meslek Nalbantlığının Canlandırılması” isimli Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar projesi “Geçmişten Günümüze Nalbantlık” temalı fotoğraf sergisi açıldı. Sergide; eski nalbantların eşek, at ve ineklerde nal uygulamaları, nal çakarken hayvanları tespit yöntemleri, kullandıkları nallar, demirci ve nalbant dükkanlarını gösteren resimler yer aldı. 1973 yılında 23 Nisan törenleri sırasında Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde demirciler, ayakkabıcılar, kalaycılar, semerciler, düvenciler gibi pek çok meslek gruplarının yer aldığı geçit resminde yer alan “Nalbantlar Birliği” isimli resim vatandaşların ilgisini çekti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi standında, ayrıca teknolojinin gelişmesiyle yok olmaya yüz tutmuş, artık tamamen kullanımdan kalkan düven, yaba, atkı, ananat, öküz pulluğu gibi aletler ile çalışır durumda olan, yaklaşık 70 yıllık kağnı arabası sergilendi.

Proje yöneticisi Prof. Dr. Halil Selçuk Biricik; serginin her yaş ve meslek grubundan insanlar tarafından ziyaret edildiğini ifade etti. Sergiyi gezen ilkokul öğrencileri, gençler daha önce hiç rastlamadıkları eski tarım aletlerini meraklı gözlerle izlerken, yaşlılar bir yandan eski günleri özlemle yad edip, diğer yandan yanlarında getirdikleri torunlarına eski malzemelerin nasıl kullanıldığını tarif ettiler.

  • NALBANT-.JPG
     
  • NALBANT_2282.JPG
     
  • NALBANT.JPG