AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE'DE GAZİANTEP VE HATAY’IN ARDINDAN “AFYONKARAHİSAR MUTFAĞI” DA UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞINA DAHİL OLDU

TÜRKİYE'DE GAZİANTEP VE HATAY’IN ARDINDAN “AFYONKARAHİSAR MUTFAĞI” DA UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞINA  DAHİL OLDU

Kaymağı, lokumu, sucuğu, keşkeği, patatesli ekmeği ve daha pek çok coğrafi işaret tescilli lezzetleri ile ünlü Afyonkarahisar mutfağı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Gastronomi alanında  Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edildi. Afyonkarahisar, Türkiye’de Gaziantep ve Hatay’dan sonra bu ağa katılan şehir olurken, dünyada şu an için 36 şehrin bu unvana sahiptir.

Afyonkarahisar Valiliği himayelerinde, Afyonkarahisar Belediyesi  tarafından, Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2018 yılının başından itibaren iş birliğinde yürütülen çalışmalar sonucunda yapılan ilk başvuruda ağa kabul edilmeyi başaran Afyonkarahisar, bu alanda büyük bir başarıya imza attı.
 
Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesinde şehrimize katkı sağlayacağı unsurlar; Afyonkarahisar’ın gastronomi alanında markalaşmasının tamamlaması ve üretilen katma değerin arttırılması, Afyonkarahisar’ın gastronomik alanda tüm değerleriyle markası oluşumunun tamamlanması, pazarlanması ve tanınırlığının arttırılması, Turizm sektörünün canlandırılması, turist sayısının arttırılması ve turizm potansiyelinin çeşitlendirilmesi, İlde yürütülen ve planlanan diğer proje ve çalışmalara bütünleyici olacak çarpan ve katalizör etkisi oluşturması, İlin ulusal ve uluslararası ölçekte prestij ve tanınırlığının arttırılması, ulusal ve uluslararası aktörlerle iş birliğinin geliştirilmesi, Afyonkarahisar’ın gastronomik alanda tüm değerlerinin üreticilerinin tanınırlıklarının ve ihracat potansiyellerinin arttırılması olarak sayılabilir.

2019 yılında UNESCO tarafından Tarihi Termal Kentler Birliğine ve Gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan Şehrimizin Uluslararası destinasyonlarda tanınırlılığı artmıştır.

İl Müdürü TANIR: “Afyonkarahisar Valiliği himayelerinde, Afyonkarahisar Belediyemiz  tarafından başvurulan ve  Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda gerçekleştirilen projede destekleri olan ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hayırlı Olsun.” dedi.  

 https://en.unesco.org/news/unesco-celebrates-world-cities-day-designating-66-new-creative-cities