AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

SANATIN MERKEZİ AFYONKARAHİSAR

SANATIN MERKEZİ AFYONKARAHİSAR

AŞK (Ahmet Şemseddin Karahisari) Kültür ve Sanat Günleri kapsamında;  Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz koordinesinde Afyonkarahisar Güzel Sanatlar Derneği işbirliği ve Bakanlığımız desteği ile 11-18 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen "1. Uluslararası Atabek Ebru Festivali"nin açılışı bugün Zafer Meydanı'nda gerçekleştirildi.  

Festival programı kapsamında; Anafartalar Anadolu Lisesi ve Fatih Anadolu Lisesi Müdürlüğü'nde 11 Kasım'da başlayan söyleşiler;  İbrahim Evren Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü, Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü, Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü ve Güzel Sanatlar Lisesi Müdürlüğünde ebru sanatçıları tarafından, ebru sanatının tanıtımı ve öğrencilerle yapılan atölye çalışmaları  ile sona erdi.

 Okullarda gerçekleştirilen söyleşilerde; AGSADER (Afyonkarahisar Güzel Sanatlar Derneği) Başkan Yardımcısı Sayın Zeynep Gürman ve diğer ebru sanatçıları tarafından ebru malzemelerinin yapımı uygulamalı olarak öğrencilere gösterildi ve ebru çalışmaları öğrencilere icra ettirildi.  Zeynep Gürman tarafından Türk bayrağı ve Atatürk  deseni çıkarılan ebru çalışması öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ve merakla karşılandı.

 İl Müdürü Sayın Mehmet Tanır: “Her insanın yaşamında mutlaka sanatsal bir uğraşı olmalı”  diyerek öğrencilerin ilgisini çeken bir sanat dalı ile uğraşmalarının kendilerine değer katacağını vurgulayarak; sanatsal bir hobi edinmelerinin son derece yararlı olacağını ifade etti.

Okullarda yapılan söyleşi ve atölye çalışmalarının ardından,  Zafer Meydanı'nda açılış programından önce Dinar Belediye Bandosu eşliğinde İmaret Camii önünden Zafer Meydanı'na kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sırasıyla; AGSADER Başkan Yardımcısı Sayın  Zeynep Gürman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Mehmet Tanır, Belediye Başkanı Sayın Mehmet Zeybek ve Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz'ın konuşmaları gerçekleşti.

Valimiz Sayın Mustafa Tutulmaz,  açılış programı konuşmasında; bir ay önce başlatılan Ahmet Şemseddin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri'nin ikinci ayağının  bugün itibariyle başladığını ifade etti.  "Farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve bunun sonucunda da değişik sanatların oluştuğu bir iliz. Bunların da gün yüzüne çıkarılması gerekir. Bu kültürel değerlerimizi de öncelikle toplumumuzla, akabinde ülkemiz ile dünyayla paylaşmalıyız. Bir taraftan da sanatçılarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. İşte bu festivaller de bu konuya dikkat çekmektedir." diye konuştu.

Afyonkarahisar Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek açılış konuşmasında; bu tür festivaller ile; Anadolu şehirleri arasında sanatın merkezi olmak için ilimizde ciddi adımlar atıldığını ifade etti ve bu tür etkinliklerin şehrimizin tanıtımına büyük katkı sağladığını belirterek festivalin önemini vurguladı.

İl Müdürü Mehmet Tanır açılış konuşmasında; 11-18 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen festival kapsamında yapılan etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından Dinar Belediye Bandosu Marş Dinletisi gerçekleştirildi ve Erkmen Belediyesi halk oyunları ekibi gösterilerini sergiledi. Akabinde Fikret Güzeldemir tarafından Afyon Türküleri'nin seslendirilmesinin ardından,  Adnan Şahin tarafından Ebruname okundu. Türk İslam Süsleme Sanatının usta isimlerinden Ömer Faruk Atabek'in kızı Gülbin Atabek'in teşekkür konuşmasıyla Açılış Programı sona erdi.

6 Kasım 2019 Cumartesi günü, Saat: 13:30'da Zafer Meydanı’nda sergi açılışı ve Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen ebru sanatçılarının atölye çalışmaları olacak.  Saat 16:30 ise Belediye Kültür Evi’nde Ebru Sanatı'nın gelmiş olduğu nokta,  Fuat Başar ve uzman hocaların değerlendirmesi ile sona erecek olan  "1. Uluslararası Atabek Ebru Festivali" Afyonkarahisar'ı Sanatın Merkezi" yapma yolunda önemli bir adım olacaktır.

  • PHOTO-2019-11-15-21-53-56.jpg

  • PHOTO-2019-11-15-21-54-15.jpg

  • PHOTO-2019-11-15-21-56-35.jpg

  • PHOTO-2019-11-15-21-57-25.jpg