AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

KAZI VE YÜZEY ARAŞTIRMALARI PANELİNDE AFYONKARAHİSAR’IN 8000 YILLIK TARİHİ ÜZERİNDE DURULDU


KAZI VE YÜZEY ARAŞTIRMALARI PANELİNDE AFYONKARAHİSAR’IN 8000 YILLIK TARİHİ ÜZERİNDE DURULDU

 

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından (AŞK) Ahmet Şemsettin Karahisari Kültür ve Sanat Günleri kapsamında; Afyonkarahisar Kazı ve Yüzey Araştırmaları Paneli 09 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 14:00 de Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Müze Müdürü Mevlüt ÜYÜMEZ’in yaptığı panelde Prof. Dr. Özdemir KOÇAK, Dr. Mustafa BİLGİN ve Dr. Ümit Emrah KURT katılımcı olarak sunumlarını yaptılar. Bu panelde Afyonkarahisar ilinde yapılan kazı ve yüzey araştırmaları sonucu ulaştıkları eserlerden İlin tarihinin 8000’lere kadar ulaştığı konusunda geniş bilgilere yer verildi.

İl Müdürü Mehmet TANIR konuşmasında;

“Kadim kitaplarda geçtiği gibi insanlık tarihi Hz. Adem ile birlikte başlamaktadır. Bu nedenle arkeologlar araştırma yaparken bu gerçeği de göz önünde bulundurmalıdır. Katılımcılara ve öğrencilere Afyonkarahisar’da geçmişten günümüze kadar yapılan, kazı ve yüzey araştırmaları hakkında akademisyenler tarafından belgeleriyle birlikte sunumlar yaptılar. Bu panelle amacımız arkeoloji bilimini tanıtmak; arkeoloji alanında ilgiyi arttırmak, sevdirmek, benimsetmek ve arkeoloji bilimini insanlık tarihi noktasında ortaya koyduğu bilimsel verilerin insanlarla buluşturulmasını amaçlıyoruz.

İlimiz Evciler ilçesindeki en eski yerleşim olan başta olmak üzere 32 yerleşim biriminde yapılan yüzey ve kazı çalışmaları önemli bir gelişmedir” dedi. 

Afyonkarahisar’da 18 yıldır araştırma yapan Prof. Dr .Özdemir KOÇAK sunumunda,

“Dazkırı, Başmakçı, Çobanlar, Bolvadin ve Sinanpaşa’da yapılan kazı ve çalışmalarla Afyonkarahisar ili tarihinin 8000’lere (M.Ö. 6000) kadar ulaştığı bu araştırmalar sonrası ortaya çıkarıldı.İhsaniye ilçesi, Bozköy bölgesinde hiyografi yazısı bulunan bir mühür bulunduğunu, yine 2005 yılında da Bayat Dede Mezarı, kazı çalışmaları yapılmış ve güzel eserlere ulaşıldı.” dedi.

Dr. Mustafa BİLGİN sunumunda;

Apameia Antik Kenti’nin, geçmişten başlayarak tarihi gündemini anlattı ve Apameia’nın tarihi geçmişi ile Apameia Barış Antlaşması’ndan bahsetti. Anadolu’nun ikinci büyük kenti M.Ö binin sonlarında Apameia Kibatos olarak adlandırılmaya başladı. Roma’nın yardımcı birlikleri bu kentte konakladı ve ilk müzik festivali bu kentte yapıldı. 1986-1989 yılları arasında Eski Müze Müdürü Merhum Ahmet TOPBAŞ tarafından kurtarma kazısı yapıldığı ve 2008-2010 yıllarında yüzey araştırması 6 farklı uzmanın katılımıyla yapılmıştır. Üçlerce Tepesi’nin özellikli olma Akropol olmasına yönelik haritalama çalışmalarının yapıldı. Apemeia Antik Kenti, Efes’ten sonra ikinci büyük kent ve ticaret merkezi olması açısından önemli ” dedi.

Dr. Ümit Emrah KURT sunumunda;

“Dinar Apameia Tiyatro kazı çalışmalarının ilk defa 1986-1987 yılları arasında eski Afyonkarahisar Müze Müdürü Merhum Ahmet TOPBAŞ ve Uzman Ahmet İLASLI tarafından kazı çalışmaları yapıldı.  2008-2010 yıllara arasındaki yüzey araştırmaları ve 2017-2019 yılları arasında tiyatro kazısı çalışmaları Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt ÜYÜMEZ başkanlığında yürütüldü” dedi.

2017 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün girişimleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izinleri ile başlatılan kazı Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ümit Emrah KURT ve Müze Müdürlüğü başkanlığında devam etmektedir.

  • DSC_5912.JPG

  • DSC_5918.JPG

  • DSC_5929.JPG

  • DSC_5952.JPG

  • DSC_5981.JPG

  • DSC_5984.JPG

  • DSC_5988.JPG