AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR CAZ FESTİVALİ, 20.YILINDA İLK GÜNKÜ HEYECANLA, 28-30 KASIM TARİHLERİNDE ONLİNE OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEK


Açılış; online olarak, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz'un yapacağı konuşmasıyla başlayacak. Genel Sanat Yönetmenliği’ni Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, 20. yılında yurt içi ve dünyadan önemli caz sanatçılarını ağırlamaya hazırlanıyor. Pandemi nedeniyle on-line ortamdan yayınlanacak olan konserler, 28-30 Kasım 2020 tarihleri arasında Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği’nin web sitesi ve sosyal medya linklerinden izlenebilecek. Aynı şekilde Festivalin önceden kayda alınmış okul söyleşileri bölümü de aynı adreslerden online olarak yayınlanacak.
Festival 20. yılında Türk cazının ağır toplarının yanı sıra yepyeni oluşumlarla genç müzisyenler ve Afyonkarahisar’ın müzikal arkadaşı Prag şehrinden caz ustaları izleyenlere unutulmaz bir caz deneyimi sunacak: Festivalde yer alacak konserler; Türk cazının özgün seslerinden Eylem Çalı’nın kendi adını taşıyan grubu Eylem Çalı Band, trompette ülkemizin en önde gelen isimlerinden Şenova Ülker’in önderliğindeki Şenova Ülker Quartet, çok yönlü müzik adamı, besteci ve icracı Aşkın Arsunan ve grubu, genç cazın ülkemizdeki yeni soluğu YoJazz Quartet olarak sıralanıyor. Festivalin Avrupa ayağında ise bu yıl Çek cazının önceki yıllardaki iz bırakmış konserlerinden bazıları bir kez daha dostluk adına yer bulacak: Jozefina Zampova Quartet, Fijam Jazz Trio, Karel Barta Crossroad Ensemble. Festivalin kapanış konserinde ise yine caz sahnelerinin ülkemizdeki en parlak vokallerinden birinin adını taşıyan Melis Sökmen Quartet yer alıyor.

Muazzam bir karikatür sergisi;


Türk karikatürünün keskin zeka, mizah ve yetenekleriyle öne çıkan farklı kuşaklardan dört karikatüristi bu kez Afyonkarahisar Caz Festivali’nin 20. yılı için özel olarak çizdi: Tan Oral, Ercan Akyol, Mustafa Bilgin ve Ahmet Yılmaz’dan benzersiz karikatürler NG Otel’deki karma sergiyle sanatseverlerle buluşacak.

Ve bir de sürpriz! Afyonkarahisar doğumlu ünlü ressam Tusuf Taktak Festival için özel olarak fırçasını eline aldı ve bir resim yaptı. Merak edenler bu yılki Festival afiş ve broşürüne biraz daha dikkatli baksın, çünkü kapakta Taktak’ın elinden çıkma bu özgün sanat yapıtı yer alıyor.

Online Okul Söyleşileri..
.

Festivalin en fazla sevilen olmazsa olmaz bölümlerinden Okul Söyleşileri kısmında ülkemizin kültür ve sanat ortamının yine birbirinden değerli temsilcilerini ağırlama heyecanı devam ediyor. Bu yıla özel durum nedeniyle bir farkla: Bu yıl söyleşi bölümüne katılacak değerli sanat ve kültür insanlarının ilk kez Afyonkarahisarlı öğrenciler için yaptıkları kayıtlara herkes on-line ulaşabilecek. Bu yılki özel söyleşi konukları şöyle sıralanıyor; Ahmet Örs - Gazeteci, Yemek Yazarı; Yalvaç Ural - Yazar, Şair; Prof. Dr. Hüsamettin Koçan - Ressam, Akademisyen, Müze Kurucusu; Nadir Ede - Fotoğraf Sanatçısı; Hasan Bülent Kahraman - Yazar, Sanat Eleştirmeni, Akademisyen; Yusuf Ttaktak - Ressam; Yavuz Aydar - Radyocu, Yapımcı; Erhan Konuk - Yapımcı, Radyo ve TV Sunucusu; Ahmet Ümit - Yazar ve Yekta Kopan - Yazar, Sunucu, Seslendirme Sanatçısı.

Festival; NG Afyon Hoteli,  Afyon Klasik Müzik ve Caz Derneği, Kanal 3 TV ve  Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası web sayfalarından izlenebilmektedir. 

Festival Sosyal Medya Hesapları;
Facebook: @afyonklasikmuzikvecazdernegi 
Instagram: @afyonklasikmuzikfestivali 
Twitter: @AfyonCaz

  • cazafis2020EV50X70son-1.jpg

  • thumbnail (1) - Kopya.jpg