AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

58. KÜTÜPHANE HAFTASI "KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR" SLOGANIYLA BAŞLADI

58. KÜTÜPHANE HAFTASI "KÜTÜPHANEDE HAYAT VAR" SLOGANIYLA BAŞLADI

Her yıl 28 Mart – 03 Nisan tarihleri arasında “Kütüphaneler Haftası” kutlanmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı  bu yıl 58. Kütüphane Haftası'nı "Kütüphanede Hayat Var" ana temasıyla başlattı. İlimizde 58. Kütüphane Haftası Açılış Programı 31 Mart 2022 tarihinde Hattat Ahmet Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi’nde kütüphaneciler, araştırmacılar, akademisyenler, yayıncılar, yazarlar, yerel yönetimler, meslek birlikleri temsilcileri, il protokolü ve öğrencilerin katılımları ve Sayın Vali Yardımcımız Mehmet KEKLİK’in açılış konuşmaları ile gerçekleştirildi.

Vali Yardımcısı Mehmet KEKLİK yaptığı konuşmada; “Kütüphanelerimiz sahip oldukları basılı ve dijital kaynaklarla en hızlı şekilde bilgiye ulaştığımız okuduğumuz, araştırdığımız çok müstesna önemli mekanlardır. Kütüphanelerimiz kültürel mirasımızın korunduğu gelecek nesillere aktarıldığı yerlerdir. 21. yüzyılın başından itibaren tüm dünyada da çok hızlı bir teknolojik ilerlemeyle beraber çok hızlı bir değişim ve dönüşüm gerçekleşmiştir. 21. yüzyılda bilgi ve teknoloji çağında kütüphanelerimiz sadece kitapların bulunduğu yerler olarak değerlendirilmemeli, bu dijital dönüşüm çağında kütüphanelerimiz hem basılı kaynakların yer aldığı hem de elektronik dijital dokümanların çok hızlı ulaşılabildiği yerlerdir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız geliştirdiği dijital uygulamalarla özellikle siz sevgili gençlere ve tüm vatandaşlarımızın ulaşmak istedikleri kitap ve dokümanlara ulaşım konusunda çok önemli bir hizmet sunuyor. Özellikle gençlerimizin okuma alışkanlıklarını geliştirmeniz tavsiye ediyorum” ifadelerini  kullandı.

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet TANIR yaptığı konuşmada; “Önemli olan kitaptan öte kitabın içindeki faydalandığımız bilgi ve tecrübelerdir. Önemli olan kütüphanelerden öte kütüphanelerin toplumu aydınlatma fonksiyonudur. Denilir ki bütün kitaplar bir tek kitabı ve hakikati anlamak için yazılmıştır. Kâinatı, insanı, ekonomiyi, sanatı zerreden küreye her şeyi anlamaya yardımcı olan kitaplarla "toplumun inşasında geleceğe yol açmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından il ilçe ve beldelerde okuma kültürünün yaygınlaştırılması, kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığının geliştirilmesi adına kütüphanecilik faaliyetleri profesyonel bir şekilde yürütülmektedir.

Valiliğimiz himayelerinde yaptığımız çalışmalarla il ve ilçelerimizdeki kütüphane sayısını 14 kütüphaneden 18 kütüphaneye ulaştırdık. Çalışmalarımızda çağın gereklerini de düşünerek kütüphanelerimizi mekânsal ve fonksiyonel olarak yeniliyoruz. Yeni tasarımlarla sıcak bir ortam haline getiriyoruz.

Ayrıca il ve ilçelerimizde kaymakamlıklarımız, belediyelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımızla güçlerimizi birleştirerek öğrenci ve gençlerimize nitelikli hizmet sunmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalardan birkaç örnek vermek istiyorum.

*Dinar İlçe Halk Kütüphanesine yeni ve tarihi görünümlü bina kazandırdık.

*Sultandağı İlçe Halk kütüphanemizi genç ofisle birleştirerek mekân ve fonksiyon açılımı yaptık.

*Şuhut İlçe Halk Kütüphanemizi Gençlik Merkezine taşıdık.

*Sandıklı Belediyesi ile birlikte Sandıklı ilçe halk kütüphanesi binasının yüzde ellisi bitti çok büyük bir kompleks yapıyoruz.

*Çobanlar ilçemize yeni ilçe halk kütüphanesi açtık.

* Bayat İlçe Halk Kütüphane binasının onarım ve bakım çalışmaları ve tefrişatını yeniledik.

*Emirdağ İlçe Halk Kütüphanemizi 800 metrekare olan Emirdağ Belediyemizin yaptığı binaya taşıdık Cuma günü açılışını yapacağız.

Pek çok kütüphanemizi yeniledik, yeni raf sistemleri, masa-sandalyeler yeni kitaplarla donattık. Teknik yeteneğini ve personel kapasitesini artırıyoruz.

Ayrıca, Bakanlığımızın Etkin Kütüphane, E Kitabım, Konuşan Kitaplık adlı dijital uygulamaları yaptığını bildiren Mehmet TANIR, bunları hemen cep telefonlarından indirip kurmak mümkün. Hemen iki bin kitap iniyor. Kitaplık cepte, tavsiye ediyorum. İkincisi de kütüphanelere üye olmak için elimizde bir dizi kolaylıklar var. Bunu indirdiğinizde en yakın kütüphaneler nerede bunu görüyoruz. Her gün kitap seçenekleri öneriyor, onları Google'dan tarayabiliyoruz ve en yakın noktadaki kütüphaneleri görüyoruz, etkinliklerini takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Çok değerli misafirler bu hizmetleri yaparken Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'un, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürümüz Sayın Ali Odabaş'ın milletvekillerimiz Sayın İbrahim YURDUNUSEVEN, Ali ÖZKAYA ve Veysel EROĞLU'un ayrıca Valimiz Sayın Gökmen ÇİCEK'in desteklerini hep yanımızda hissettik. Kaymakamlarımız ve Belediye Başkanlarımızla işbirliği yaptık.” dedi.

Gedik Ahmet Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Abdullah AYTEKİN yaptığı konuşmada; Kitapların bireylere kelime hazinesinin geliştirilmesinden tutun da iyi bir anne, iyi bir baba olmalarına katkı sağlamaktadır. Kütüphaneler haftasının amacını biz algı oluşturmak olarak adlandırıyoruz. Çocuklarımız ne kadar çok kitap okur, kendini geliştirse, mutlaka en güzel üniversitelere gitmişlerdir. Tüm gençlerimizi ve vatandaşlarımızı kütüphanelerimize davet ediyorum.” dedi.

Program Açılış konuşmalarının ardından AFYAŞAD başkanı ve üyeleri tarafından yazarlık ve kitap okuma alışkanlığı kazandırılması üzerine konuşmaları ve en çok kitap okuyan çocuk, genç, yetişkin kategorilerinde okuyuculara ödülleri takdim edildi.
 

  • WhatsApp Image 2022-03-31 at 17.03.59.jpeg

  • WhatsApp Image 2022-03-31 at 17.03.59 (1).jpeg

  • WhatsApp Image 2022-03-31 at 17.04.00.jpeg

  • WhatsApp Image 2022-03-31 at 17.04.00 (1).jpeg

  • WhatsApp Image 2022-03-31 at 17.04.00 (2).jpeg

  • WhatsApp Image 2022-03-31 at 17.04.01.jpeg