AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE'NİN USTALARI PROJESİ- TÜRKİYENİN USTALARI/EGE BÖLGESİ

TÜRKİYE'NİN USTALARI

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen Türkiye’nin Ustaları Projesi, geleneksel sanat ve zanaatlar alanında üretim yapan sanatkârların, atölyelerin, üniversitelerin, uygulama ve araştırma merkezi/enstitülerin, kurumların ve sivil toplum kuruluşların envanterlenerek sahip olduğumuz kültürel mirasın görünür hâle getirilip gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan adres tespit projesidir.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Türkiye’nin Ustaları Projesi, geleneksel sanat ve zanaat dallarının envanterlenmesinin yanı sıra uygulayıcıların ve kurumların tanıtımının yapıldığı, iletişim bilgilerinin, sanat eserleri görsellerinin yer aldığı, coğrafi, demografik ve sanat dalı istatistiklerine yer veren Türkçe/ İngilizce/Arapça hazırlanan internet sitesi, çevrim içi (online) harita, kitap ve e-kitaptan oluşmaktadır. 

2010’da İstanbul’la başlayan, 2017’de Marmara Bölgesini içine alacak şekilde güncellenen proje kapsamında envantere, 2023 yılında Ege Bölgesi eklenmek üzere çalışma başlatılmıştır. Projenin nihai olarak Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsayan en geniş sanatçı, kurum ve adres bilgisine sahip geleneksel sanat ve zanaatlar envanteri olması amaçlanmaktadır. 

Oluşturulan turkiyeninustalari.org adresi üzerinden çevrim içi yapılan başvurular sonucunda belirlenen isimler ve kurumlar, internet sitesinde ve kitapta alfabetik sırayla yer almıştır. Ayıca sanat dallarına ve illere göre kategoriler esas alınarak gerek kitapta gerekse internet sitesinde kolayca tarama yapılabilmesi sağlanmıştır.

Araştırmacılar ve meraklılar için kaynak niteliği taşıyan bu envanter çalışmasının, merkezî ve yerel yönetimlerde kültür, sanat politikalarının ve stratejilerinin belirlenmesinde etkin rol alması amaçlanmaktadır.

Projenin kültür ve sanat zenginliğimizin Türkiye’de ve yurt dışında tanıtımına katkı sunacağına, geleneğin devamlılığını sağlayacağına ve sanatçılarımızı teşvik edeceğine inanmaktayız.

Projeye katkı sağlayan sanat atölyelerine, eğitim kurumlarına, her türlü destekleri için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine, proje ekibimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

Türkiye’nin Ustaları Arasında Yerinizi Alın!


Envanter projesinde yer almak için turkiyeninustalari.org adresinde yer alan

Başvuru Formu’nu doldurabilirsiniz.