AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR 24. CAZ FESTİVALİ

Afyonkarahisar Caz Festivali 24. Yılında Afyon’un efsane markası İkbal’le el ele

 

Bu yıl 24. kez gerçekleştirilecek olan Afyonkarahisar Caz Festivali 4-8 Haziran tarihleri arasında yapılacak

 

 

Genel Sanat Yönetmenliği’ni Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, 24. yaşını yepyeni bir işbirliğiyle kutluyor. Afyon’un efsane markası İkbal, bu yılki Festivalin hem konaklama sponsoru hem de Festival konserlerinin ana mekanı oldu. Açılış Konseri de dahil bu yıl akşam konserlerinin tümü İkbal Termal Otel’de gerçekleştirilecek.

 

Festival bu yıl da dünya sahnelerinin önde gelen yerli ve yabancı Caz topluluklarıyla sürüyor. Festivalin olmazsa olmazı Okul Söyleşileri ve Okul Konserleri bölümleri ise, yerli ve yabancı sanatçılardan oluşan çok zengin bir kadroyla yine Afyon’un köy ve kasaba okullarında gerçekleştirilecek.

 

Afyonkarahisar Festivalleri’nde Klasik ve Caz olarak bugüne kadar toplam yaklaşık 750 ücretsiz konser gerçekleştirildi. Yalnızca Klasik Müzik Festivali’nde bugüne kadar toplam 10 bin izleyiciye ulaşan konserler verildi. Aynı zamanda okul söyleşi ve konserlerinde de geçtiğimiz 24 yılda yaklaşık 900 bin öğrenciye ulaşıldı.

 

Açılışta ABB Kent Orkestrası Çek Cumhuriyeti’nden usta bir soliste eşlik edecek

4 Haziran, Salı Günü Afyon İkbal Termal Otel’de gerçekleştirilecek Açılış Konseri’nde, Şef Kemal Günüç yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, Çek Cumhuriyeti’nden çok yönlü bir yorumcu ve şarkı yazarı, Andrea Šulcová’ya eşlik edecek. Genç şarkıcı ve şarkı yazarı Andrea Šulcová’nın mükemmel şarkı söyleme tarzı ve şarkı yazarlığındaki ustalığı, Amerikan Cazından aldığı etkilerin yanı sıra Prag ve Avusturya Graz'da caz flüt eğitimi alırken edindiği etkilerden ilham alıyor.

 

ABB Kent Orkestası ise, ülkemizde cazın bigband geleneğini başarıyla sürdüren en önemli orkestralardan biri. Besteci kimliğiyle de öne çıkan Şef Kemal Günüç yönetimindeki orkestra, yurt içi ve yurtdışında konserler ve turnelerle başarılı performanslara imza atıyor.

 

Her akşam çifte konser keyfi:

Konserlerin yeni mekanı İkbal Termal Otel

Festivalde sahne alacak her biri birbirinden kıymetli sanatçılardan oluşan Caz toplulukları şöyle sıralanıyor: 

 

František Sládek Dörtlüsü; Prag merkezli bir caz grubu. František Sládek’e - saksafon, piyanoda Ondřej Kabrna,  basta Vlastimil Škoda ve davulda Michael Nosek eşlik ediyor.

Radim Přidal Üçlüsü; Çek gitarist Radim Přidal, daha çok caz starndartları ve özgün caz yapıtları seslendiriyor. Radim Přidal’a – gitar, basta Vlastimil Škoda,  davulda ise Michael Nosek eşlik ediyor.

Ondřej Kříž Üçlüsü; bu Blues, Soul ve RnB üçlüsü, en iyi Çek icracılardan oluşuyor. Doğaçlama üzerine güçlü bir vurgu ve ağız armonikasının kendine özgü sesinin yarattığı itkiyle Blues'a kök salmış bir trio. Avrupa'nın her yerinde düzenli olarak çalıyor ve kayıt yapıyorlar.

Andrea Šulcová Üçlüsü;genç şarkıcı ve söz yazarı Andrea Šulcová, ilk albümü "Opportunities"i 2022'de Animal Music etiketiyle yayınladı. Šulcová (gitar, vokal, flüt) şarkılarını mükemmel icracılar olan Ondřej Kabrna (piyano) ve Michal Wróblewski'den (saksafon) oluşan eşsiz bir üçlü halinde sunuyor.

Lewis Creaven Üçlüsü;Çek Cumhuriyeti'nde yaşayan İngiliz gitarist Lewis Creaven, Blues ve caz çevrelerinde 15 yılı aşkın bir süre geçirdi. Lewis, Birleşik Krallık'ta, Avrupa çapında ve hatta Avustralya'ya kadar binlerce konser verdi. Lewis sahneyi Pee Week Ellis, Paul Jones, Get the Blessing ve daha birçok Blues ve caz efsanesiyle paylaştı.

Ondřej Kabrna Üçlüsü;Praglı multi-enstrümantalist ve besteci Ondřej Kabrna'nın bu grubu, sizi caz dünyasına götürecek, aynı zamanda elbette uygun bir şekilde düzenlenmiş biraz pop da var. Bütün bunlara ek olarak kendi bestelerinden birkaç örnek de. Mükemmel Vlastimil Škoda, bas tınılaryla ruhunuza şarkı söyletecek, Michael Nosek ise davuluyla dansa sürükleyecek. Piyanoda da Ondřej Kabrna caz, pop ve folk müziğin en iyi örneklerini çalacaklar.

Michal Wróblewski Üçlüsü;Michal Wróblewski, Brno, Oslo ve Prag'da kompozisyon, doğaçlama müzik, caz yorumu ve saksafon eğitimi almış Çek besteci, doğaçlamacı ve deneysel müzisyen.

 

 

Frig Vadisi Konserleri

Mekan: Ayazini Köyü İlkokulu

Ankara Kent Orkestrası'nda konser piyanisti olarak görev yapanZafer Gökçer, bir yandan da Ankara’da kurduğu kendi özel eğitim kurumları ile eğitimci olarak da müzik hayatını sürdürüyor. Festivalde özellikle çocuklara yönelik olarak yapılan konserler Festivalin en önemli ayağını oluşturuyor. Bu kapsamda 24. Afyonkarahisar Caz Festivali’nde çocuklara caz standartlarıyla profesyonel bir Caz konseri verecek olan Gökçer’e, Ankara Kent Orkestrası davul ve bas gitar sanatçıları eşlik ediyor. Mekan ise Afyon’un dünyaca ünlü antik Frig Vadisi’nde bulunan Ayazini Köyü İlkokulu.

 

Kapanış Konseri

ALPER BAKINER & LUXUS BAND

Alper Bakıner, 2005 yılında üniversiteden arkadaşları Ozan ve Kamu ile birlikte Luxus grubunun çekirdek yapısını oluşturdu. Luxus tanımlanması, kategorize edilmesi zor bir grup. Müzik tarzlarını oriental blues olarak tanımlayanlar da var, panayır protest diyenler de. Emprovize işlere bayılıyorlar ve ne zaman canlı müzik çalsalar, bulundukları mekânın enerjisini arttırıp, denetim altında tutmakta da son derece başarılılar. Tango, Blues, Balkan müzikleri, oryantal etkiler albümlerinin tamamına sinmiş. Grup önceki yıllarda da şenlendirdiği Afyonkarahisar Caz Festivali’nde bu yıl da yine eğlenceli neşeli ve moral dolu bir kapanış gecesine imza atacak. Luxus, gitar, keman ve vokalde Alper Bakıner, klarnet ve vokalde Kamucan Yalçın, akordeon ve trompette Ozan Akgöz, saksofonda Erbil Doğan, basta Toros Yıldırım ve davulda Görkem Efe ile Festival sahnesinde olacak.

 

Okul Söyleşilerinde yine bir ustalar geçidi yaşanacak

Festivalin en fazla sevilen, olmazsa olmaz bölümlerinden Okul Söyleşileri kısmında ülkemizin kültür ve sanat ortamının yine birbirinden değerli temsilcilerini ağırlama heyecanı devam ediyor. Ülkemizin sanat hayatının yetiştirdiği yaşayan en büyük ustaları ile yine okullara gidiyoruz, sınıflara giriyoruz. Küçük öğrencilere ve gençlere sınıflarında bu usta isimlere istedikleri her şeyi sorma ve onların değerli tecrübelerinden yararlanma imkanı sunuyoruz.

 

Festivalin bu bölümünü varlıklarıyla onurlandıracak olan sanatçılar ise şöyle sıralanıyor:

Ülkemizde arkeolojiyi geniş kitlelere tanıtan ve sevdiren bir isim, arkeolog, yazar, yayıncı Nezih BAŞGELEN; siyaset bilimi alanında önemli çalışmalara imza atmış akademisyen İlter TURAN;çalışmalarını Türk romanı üzerine yoğunlaştırmış yazar, yayımcı A. Ömer TÜRKEŞ; ülkemiz yayıncılıkcamiasının önde gelen isimlerinden Fahri ARAL; geçtiğimiz yıl 90. yaşını kutlayan 50 Kuşağı öykücülüğünün yaşayan efsanesi yazarAdnan ÖZYALÇINER;edebiyat yayıncılığı ve dergiciliğinin önde gelen isimi yazar, eleştirmen ve editör Feridun ANDAÇ; yazın hayatımıza hem yazarlık ve şairliği hem de eleştirmenliğiyle damga vuran bir isim Metin CELAL;çocuk edebiyatı denilince ilk akla gelen isim, eserleri sayısız dilde yayınlanmış şair ve yazar Yalvaç URAL; ülkemizin seçkin haber spikeri, sunucu ve moderatörlerinden, aynı zamanda eğitimci Defne SARISOY;yayıncılık sektörüne uzun yıllardır hizmet edenTürkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan KOCATÜRK; ülkemiz öykü ve romancılığında ödüllü bir isim, yazar Yavuz EKİNCİ ve ülkemizin kültür sanat camiasından çok bir kıymetli isim, yazar, yemek kültürü araştırmacısı, eğitmen Engin AKIN.

Bu bölümde ayrıca Festival katılımcısı müzisyenler de Afyon merkez ve ilçelerindeki ilk ve orta öğretim okullarına giderek buralardaki öğrencilerle biraraya gelecek ve  enstrümanlarıyla söyleşi, dinleti ve atölye çalışmaları gerçekleştirecekler.

Afyon’un en köklü marklarından İkbal’le şimdi çok daha güçlü bir Festival

Afyonkarahisar’ın gıda ve turizm alanlarındaki dünya markası İkbal, bu yıl itibarıyla İkbal Termal Otel bünyesinde ağırlayacağı Festival konuklarıyla Festivale büyük katkı sağlayacak. İkbal Termal’in ilk konukları geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen 23. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali katılımcısı sanatçılar olmuştu. Afyon’da ve ülkemizde gıda turizminin gelişmesinde öncü rol oynayan İkbal markasıyla olan bu güç birliği Festivalimize can suyu olurken, bir taraftan da İkbal markasının gıda ve turizmden sonra artık şehrin kültür sanat hayatına da güçlü damgasını vurması anlamını taşıyor.

 

İki Şehrin Hikayesi:

Prag-Afyon müzik dostluğu 19. yılında

Caz Festivali 24. yılına gelirken, Prag-Afyon şehirleri arasındaki eşine az rastlanır müzik dostluğunun da 19. yılı kutlanıyor. Çek sanatçılar, bu yıl da Afyon’da yine sahne alarak ve Afyonkarahisar’ın çok sayıda farklı  ilçesindeki ilk ve orta öğretim okullarında okul konserleri ve atölye çalışmaları yaparak bu dostluğu perçinleyecek ve Afyon izleyicisiyle özlem giderecekler.

 

Festivalin arkasındaki önemli kurumlar ve katkı sağlayanlar

Festivalin en önemli hamileri arasında en başta gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği’ni önceki yıl layık gördüğü ülkemizin en köklü ve önemli ödüllerinden biri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’yle, çok büyük bir destek ve saygınlığı da Festivallerin başarı hanesine eklemişti.

 

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nde, bu yıl en önemli destekçileri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve İkbal Termal Otel’in yanı sıra yerel sponsorlar ve katkı sunanlar da Festivali 24. yılına ulaştıran en önemli ve kritik yol arkadaşları olmayı sürdürüyor.

 

Festivale bu yıl da katkı sağlayan klasikleşmiş isimler: Parkhayat Sağlık Grubu, Yapı Kredi, Aydın Boru, TED Afyon Koleji, Nur Lokantası, Cumhuriyet Sucukları, Ottoman ve Akkent. Kültür sponsorları olarak, Özer Band, Genhan MAS ve A4 Ofset olarak sayılabilirken, Festivalin başlıca diğer destekçileri ise, Odak, Kocatepe, CafeLife, Bora Knives, Frigya ve Taşhan.


FESTİVAL PROGRAMI:

24. AFYONKARAHİSAR CAZ FESTİVALİ 4-8  HAZİRAN 2024

 

Açılış Konseri / Opening Concert

4 HAZİRAN SALI/JUNE 4 TUESDAY

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT ORKESTRASI/MUNICIPALITY CITY ORCHESTRA

Şef/Conductor     Kemal Günüç        

Solist/Soloist        Andrea Šulcová

Saat 20 30

İKBAL THERMAL

 

FRANTIŠEK SLÁDEK DÖRTLÜSÜ / QUARTET

4 HAZİRAN SALI/JUNE 4 TUESDAY

Saat / Time 21:30

İKBAL THERMAL

 

 

 

RADIM PŘIDAL ÜÇLÜSÜ / TRIO

5 HAZİRAN  ÇARŞAMBA/JUNE 5 WEDNESDAY

Saat / Time 20:30

İKBAL THERMAL

 

 

ONDŘEJ KŘÍŽ ÜÇLÜSÜ / TRIO

5 HAZİRAN  ÇARŞAMBA/JUNE 5 WEDNESDAY

Saat / Time 21:30

İKBAL THERMAL

 

 

ANDREA ŠULCOVÁ ÜÇLÜSÜ / TRIO

6 HAZİRAN  PERŞEMBE/JUNE 5 THURSDAY

Saat / Time 20:30

İKBAL THERMAL

 

 

LEWIS CREAVEN ÜÇLÜSÜ / TRIO

6 HAZİRAN  PERŞEMBE/JUNE 5 THURSDAY

Saat / Time 21:30

İKBAL THERMAL

 

 

ONDŘEJ KABRNA ÜÇLÜSÜ / TRIO

7 HAZİRAN  CUMA /JUNE 7 FRİDAY

Saat / Time 20:30

İKBAL THERMAL

 

 

MICHAL WRÓBLEWSKI ÜÇLÜSÜ / TRIO

ONDŘEJ KABRNA ÜÇLÜSÜ / TRIO

7 HAZİRAN  CUMA /JUNE 7 FRİDAY

Saat / Time 21:30

İKBAL THERMAL

 

 

 

KAPANIŞ KONSERİ / CLOSİNG CONCERT

ALPER BAKINER VE LUXUS BAND

 

8 Haziran Cumartesi / June 8 Saturday 2023

 

Saat / Time 21:00

İKBAL THERMAL
caz.jpg