AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Başmakçı

İl merkezine 129 km karayoluyla bağlı Söğüt dağlarına yaslanmış şirin bir ilçedir. Afyonkarahisar-Burdur karayoluna 23 km uzaklıkta bulunan Başmakçı 1988 yılında ilçe olmuştur. Halen 13 köy ve 1 Beldesi bulunmaktadır. Yüzölçümü 369 km² dir.

Isparta, Kula Ladik, Hereke tipi halı dokumacılığı, gül yetiştiriciliği, kuş cenneti, Acıgöl’ü ve tavuk çiftlikleriyle ünlü Başmakçı, Türkiye yumurta borsasının merkezidir. İlçenin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. İlçenin kurulu bulunduğu alanın ova ve yeşil olması sebebiyle süvarilerin atlarını besledikleri ve arazileri arpalık olarak kullandıkları söylenmektedir. Yörede ayakkabıcılık ileri olduğundan, sûvarilerin çizmelerini burada yaptırdıkları, bu yüzden ilçenin adını ‘ayakkabı ve çizme’ anlamına gelen ‘Başmak’ kelimesinden aldığı rivayet edilmektedir. Toplu bir yerleşim merkezi olarak 1200-1300 yıl önce kurulduğu ve zaman içerisinde Eti, Lidya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı egemenliğinde kalmış olup, bilinen yazılı tarihi Hacı Ahmet Hafız’a ait mezar taşına göre 470 yıllıktır.

İlçenin güney batısında yer alan Acıgöl, başta nesli tükenmekte olan flamingo kuşları olmak üzere, turna, kuğu, pelikan, meke, karabatak, yaban ördeği, kaz ve çeşitli kuş türleriyle görülmeye değer bir kuş cenneti durumundadır.