AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Bolvadin

Afyonkarahisar-Konya karayolundan 13 km içeride, il merkezine 61 km uzaklıkta, Antik Kral Yolu üzerinde ve Eber Gölü kenarında kurulmuş, Afyonkarahisar’ın merkez ilçeden sonra en büyük ilçelerindendir.1924 yılında ilçe olmuştur. Tarım, ticaret, giyim ve toprak sanayisi gelişmiştir.

Anadolu’daki en eski yerleşim merkezlerinden biri de Bolvadin’dir. Bolvadin’de Cilalı Taş-Maden devirlerinden, Hitit, Frig, Lidya, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait yerleşim birimleri bulunmaktadır. Bolvadin’de en önemli yerleşim yeri, Üçhöyükler mevkiindeki ‘Kayster Pedion’ şehridir.

Bolvadin, 1107 tarihinde Emir Mengücek Bey’in komutasındaki Türk birlikleri tarafından fethedilmiş olup, kaleye Yazır, Karkın, Çepni, Avşar, ve Oğuz Boyları yerleştirilmiştir. Selçuklu döneminde Haçlı Seferleri içerisinde 1116 yılında Bolvadib savaşları olmuştur. Tarih içinde Selçuklular, Sahipata, Karaman-Beyşehirli oğulları egemenliğinde yer almıştır. Bolvadin, I.Sultan Murat zamanında Osmanlı topraklarına katılmış, 1881 yılında da Sinanpaşa büyük bir külliye yaptırmıştır.

Restorasyonu yapılmış olan Yanık Kışla Bovadin ilçemizde bulunmaktadır.

Bolvadin, il ve ilçelere sanayi mamülleri pazarlamaktadır. Bunlar başta kaymak olmak üzere, emaye ürünleri, işlenmiş kereste, teneke, demir doğrama, sucuk, yumurta, hasır vb. Ayrıca Türkiye’de tek olan ALKOLOİD Fabrikası ilçeye hareketlilik kazandırmıştır.