AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Çobanlar

Afyonkarahisar’ın 25 km doğusunda düz bir arazi üzerinde yeni kurulmuş ilçelerimizdedir. Afyonkarahisar il merkezine bağlı olarak ilk defa 1956 yılında belediye kurulmuş, 10.09.1991 tarihinde ise ilçe teşkilatı kurulmuştur. Çobanlar İlçesinin Yüzölçümü 422 Km² olup, rakım olarak 1050 metredir. İlçeye bağlı Kocaöz Kasabasının yanı sıra 3 köy vardır. 6’sı İlçe Merkezinde olmak üzere 10 mahalle muhtarlığı bulunmaktadır.

Yöre tarihinin Akarçay kenarında höyüklerle yaşıt olduğu ve Eski Tunç Çağına kadar uzandığı bilinmektedir. Bugünkü Kocaöz (Felelli) köyünde antik Anabura kenti kurulmuştur. Afyonkarahisar Arkeoloji Müzesinde bulunan Artemis heykeli buradan çıkarılmıştır.

İlçemiz, ilimiz doğusunda düz ve geniş bir arazi üzerinde olup, tipik Osmanlı yapısını andıran avlu evlerden müteşekkildir. İlçenin kuzeyinde Bayat, kuzeydoğusunda ise İscehisar, güneydoğusunda Çay, doğusunda Bolvadin ilçeleri vardır.

Tarım ve hayvancılık ilçenin gelir kaynağını teşkil etmektedir. İlçeye özgü tarımsal iş makinesi olan PAT-PAT imalatçılığı ve Afyonkarahisar Şeker Fabrikasında işçi olarak çalışarak da kısmen gelir sağlanmaktadır.