AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Dinar

Afyonkarahisar-Antalya karayolu üzerinde olup, il merkezine 106 km uzaklıkta bulunan ilçe 1924 yılında kurulmuştur. Tarihin çok eski çağlarında ilk defa müzik festivali Kral Midas’ın başkanlığında kurulan jürinin huzurunda Tanrı Apollon ve Marsiyas arasında bu ilçemizde yapılmıştır. İncirli, Üçlerce, Beloluk ve bilhassa Suçıkan mevkileri, ilçenin dinlenme ve mesire yerleridir.

Dinar’ın bilinen geçmişi M.Ö. 1200 yıllarına kadar uzanmaktadır. Dinar Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerindendir. Dinar Hiti İmparatorluğu döneminde Seha ırmağı (Büyük Menderes) Beyliğine bağlı olduğu tarih kitaplarından da anlaşılmaktadır. ‘Dinar’, tarih boyunca birkaç kez kurulmuş ve batmış şehirlerden (Kelainai-Celainai-Apemeia-Kiboyossimo-Geyikler-dinar) sonra bu adla anılmaya başlamıştır.

Dinar Truva Savaşlarında yenilerek Anadolu içlerine çekilen Ahiya (Akariyon) prenslerinden Geleinos tarafından M.Ö. 1200’lerde ‘Geleneia’ adıyla kurulmuş, daha sonra kent eteklerde genişlemiş ve Helenistik dönemde Apemeia adını almıştır.

Dinar, antik kral yolu üzerinde Ege kıyılarına ve Akdeniz’e açılan karayolu ile demiryolu kavşağında kurulmuştur.

Hititlerden Aka-İyon, Frig, Kimmerler, Persler, Roma, Bizans ve Türklere kadar bir çok Anadolu medeniyetinden izler taşıyan Dinar, eski çağlardan bu yana, sürekli olarak bölgenin başkentliğini yapmıştır.

Danteon (Tanrıların Kulu tapınağı), Artemis Anaitis Tapınağı, Tiyatrosu, Agorası (Pazar Yeri), Stadyumu, Suçıkanı, Karakuyu kuş cenneti, Cerit ve Zenderi yaylası ilçemizin ilgi odağıdır.