AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İscehisar

Afyonkarahisar-Ankara karayolu üzerinde olup il merkezine 23 km uzaklıktadır. 1987 yılında ilçe olmuştur.

Zengin mermer yatakları üzerinde olan ilçemiz, tarım, hayvancılık ve mermer sanayi üzerinde gelişmiştir.

İlçenin adı, ilk defa işitenler için oldukça dikkat çekicidir. ‘İscehisar’ ismi ile ilgili olarak, Anadolu’nun Türkler tarafında fethedilmesi yıllarında bakıldığınsa şu bilgilere rastlamaktayız: ‘Çin tarihlerine göre en eski Türk ili (TÜRKİSTAN) Hiyenigne (Koyunlu) devleti beş büyük hanlık şeklinde yönetiliyordu. Kuzeyde KARAHAN, güneyde AKHAN, batıda KIZILHAN, merkezde SARIHAN(İlhan), doğuda GÖKHAN komuta ediyordu ’.

Şu halde Kara, Gök, Kızıl, Ak ve Sarı isimleri renk değil, birer yön ve Türk İli’nin ayrıldığı beş büyük boy adı demektir.

Selçuklu hükümdarı I. Mesut döneminde Afyonkarahisar civarında 300 yerleşim bölgesi tespit edilmiş, yukarıda bahsedilen Türk Boyları buralara iskan edilmiştir. Oturumuna tahsis edilen milletin mensup olduğu boy adına göre bu bölgelerin adları konulmuştur. Bu beş boydan bölünerek Anadolu’ya gelenlerin yerleşim alanları şunlardır: ‘Kar, Karaca, Karasar (Karahisar-Afyon), İscekarahisar (İscehisar), Karacaören (Belkaramık), Karadilli, Karayakuş, Karataş, Karakuyu, Karacalar, Karasandıklı, Karakışla, Karahalilli, Karayatak. ’

Bu bilgiler ışığında düşünüldüğünde, ‘İscehisar’ adı Karahan boyundan gelen Türklerin adıdır. Yaşlıların zaman zaman kullandıkları ‘İscekaraser’ şeklindeki ifadelerden de bu hükme varmak mümkündür.

Mermer: Kalkerlerin metamorfizmaya uğraması sonucu meydana gelen kaya çeşitlerindendir. Ülkemizde ve dünyada ‘Afyon Mermeri’ olarak bilinen ve tanınan mermer İscehisar’da çıkarılıp işlenmektedir. 2000 yıldır mermer ocakları işletilmektedir.

Tarihi oldukça eski olan ilçemizde Hitit, Frig, Roma ve Türk-İslam dönemlerine ait pek çok eser bulunmaktadır. Seydiler Kalesi, peribacaları, Kırkinler, Çatal Kayalar, Menevşeli Kayalar, Kızıl Kayalar, Selimiye Kayalıkları, Ornaş Kayalıkları, Bacakale, Dokimeium Kale Surları, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait yerler görülmeye değer eser ve tabiat harikalarıdır.